Vítejte
Plotice obecná
Plotice obecná
Čeled´:kaprovití
Výskyt : Vyskytuje se v tekoucích i stojatých vodách na celém našem území, včetně revírů s určitým stupněm devastace. Velké plotice najdeme ve větších řekách parmového a cejnového pásma, údolních nádržích a rozlehlých pískovnách. Kdo si chce dobře zachytat velké exempláře, může navštívit v jarním období přítok některé velké údolní nádrže nebo lovit v letním období pod jezem některé z úživnějších řek.
Popis : Dá se považovat za nejběžnějšího a nejtypičtějšího zástupce skupiny tzv. „bílých ryb“, čemuž odpovídá i její klasické stříbrné zbarvení s tmavým hřbetem a ploutvemi. Pouze břišní ploutve a ploutev řitní mají načervenalou barvu. Tělo je ze stran zploštělé, ale zdaleka není tak vysoké jako u perlína nebo cejnů. Ústa jsou střední a u většiny jedinců je možno pozorovat typické červenavé zabarvení oční duhovky. Vzhledem k bohatému výskytu, životu v početných hejnech, aktivnímu sběru potravy všeho druhu i celoroční aktivitě se stala plotice oblíbenou rybou všech rybářů majících v oblibě jemné chytání s velkým počtem záběrů. Ulovit velké jedince přitom zdaleka není snadné.
Potrava a rozmnožování : Pohybují se ve sloupci a živí se veškerou dostupnou potravou, přednost dávají spodní části sloupce a dnu. Kromě drobných živočichů jsou dospělé plotice schopny ve velkém konzumovat rostlinnou hmotu – připomeňme například známý lov plotic na řasy a živí se i rostlinnými zbytky ze dna. V potravě mladších jedinců převažuje plankton. Na hlubokých vodách se hejna velkých plotic drží přes den na hlubší vodě a v noci připlouvají ke břehům. Pohlavní dospělost závisí hodně na dosažené velikosti – v příznivých podmínkách se mohou třít už dvouleté ryby, většinou nastupuje pohlavní zralost o něco později. Tření probíhá v jedné dávce obvykle v květnu a ryby kvůli němu podnikají kratší či delší migrace zpravidla proti proudu. Plotice se vytírají na vodní rostlinstvo, potopené větve nebo kořeny stromů a v případě nouze se mohou vytřít i na kamenitý nebo písčitý substrát. Samice klade obvykle 20 000 až 100 000 jiker, přičemž u jedinců nad 1 kg může množství jiker překročit i 200 000.
Výtěr probíhá často společně s dalšími druhy kaprovitých ryb a často při něm dochází k mezidruhovému křížení nejčastěji s perlínem nebo cejnem velkým. Kříženci jsou místy celkem běžní. Vysoký počet kříženců plotice s perlínem byl v minulosti pozorován na Záskalské nádrži u Hořovic a kříženci s cejnem se pravidelně loví na Orlické údolní nádrži, kde dorůstají délky přes 35 cm.
Rozměry a růst : Plotice je středněvěká ryba s věkovým maximem kolem 17 – 18 let. Takové kusy žily v minulosti nejen na rozlehlých vodách, ale i v mnoha malých čistých říčkách, zejména na Českomoravské vrchovině nebo třeba na Vltavě v oblasti dnešního Lipna. Dnes je lépe hledat větší exempláře na úživnějších vodách v oblastech s nižší nadmořskou výškou. Je známo, že plotice přes 1 kg se běžně loví na řekách Velké Británie, kde se na jejich lov specializuje řada rybářů. Bylo by zajímavé zjistit, zda jsou u nás velké plotice vzácnější nebo zda je malý počet trofejních úlovků dán pouze nedostatečným zájmem o tento druh. Pravda bude možná v tom, že britské plotice mají v místních řekách díky podstatně menšímu výskytu u nás preferovaného kapra přece jen jiné podmínky. Velice rychlý růst lze pozorovat u plotic z chovných rybníků, kde se běžně dají na výlovech pozorovat ryby celkem zajímavých rozměrů.
Sportovní rybolov : Protože stále přibývá rybářů toužících si u vody prostě zachytat bez zvláštních nároků na velikost úlovku, stává se všudypřítomná a aktivní plotice velmi oblíbenou rybou. Milují ji plavačkáři od závodníků až po rekreační rybáře, kteří v létě pod jezem nejednou lapají jednu rybu za druhou, stává se oblíbenkyní mistrů chvějivé špice a mnohý feedrař na ni nedá dopustit, běžně se dá lovit na umělou mušku a může se stát zajímavým objektem i pro milovníka ultralehké přívlače, protože se nechá přemluvit k záběru například na miniaturní marmišky.